Czy słyszeliście o przesądach ślubnych? Oto kilka z nich. Część pierwsza.

6 maja, 2023 Autor admin 0

Przesądy ślubne są często powiązane z wiarą w szczęście, pomyślność i dobre wróżby w związku małżeńskim. Choć nie mają naukowego uzasadnienia, wiele par decyduje się przestrzegać tych przesądów dla zabawy lub tradycji. Poniżej kilka popularnych.

Przesąd ślubny dotyczący welonu mówi, że długi welon panny młodej ma chronić ją przed złymi duchami i przynosić szczęście. Inna wersja tego przesądu sugeruje, że kiedy towarzyszący welon opada na małżonków, przynosi on pomyślność i błogosławieństwo w małżeństwie.


Przesąd ślubny dotyczący srebra mówi, że umieszczenie srebrnych przedmiotów, takich jak monety, w butach panny młodej przynosi dostatek i obfitość w życiu małżeńskim. Wierzy się, że srebro symbolizuje bogactwo i dobrobyt, dlatego umieszczenie go blisko panny młodej ma przynieść pomyślność. To wierzenie ma swoje korzenie w dawnych czasach, kiedy srebro było cenne i uważane za znak dostatku.

Deszcz w dniu ślubu często kojarzony jest z niepomyślnością, ale istnieje wiele przesądów, które odwracają tę perspektywę. W niektórych kulturach uważa się, że deszcz w dniu ślubu przynosi błogosławieństwo i szczęście małżeńskie. Uważa się, że krople deszczu symbolizują oczyszczenie, łzy radości i powodzenie w nowej drodze życia. Niezależnie od tego, czy to przekonanie ma naukowe podstawy, para młoda może przyjąć deszcz jako oznakę dobrej wróżby i podzielić się chwilą romantyczną pod parasolem lub po prostu zaakceptować go jako część swojej wyjątkowej historii miłosnej.

Przesąd ślubny dotyczący tłuczenia kieliszków mówi, że para młoda powinna razem stłuc lub przewrócić kieliszki ślubne. Symbolizuje to rozbicie złych energii i przepędzenie złych duchów, aby zbudować silne i trwałe małżeństwo. Istnieje również przekonanie, że stłuczenie kieliszków przynosi szczęście i pomyślność w przyszłym życiu małżeńskim. Chociaż nie ma naukowego dowodu na skuteczność tego przesądu, wielu par decyduje się na jego przestrzeganie jako tradycji i symbolicznego gestu, który oznacza początek nowego etapu życia jako małżonkowie.

Warto pamiętać, że przesądy ślubne są głównie częścią tradycji i zabawy. Nie mają one realnego wpływu na przyszłe małżeństwo, a ich przestrzeganie zależy od indywidualnych preferencji pary młodej.

PS. Na każdym ze ślubów, które mieliśmy okazję obsługiwać wymienione wyżej przesądy były przestrzegane przez Pary Młode. A Wy co sądzicie na ten temat? Koniecznie podzielcie się swoją opiną w komentarzach :).